Zasady umieszczania zdjęć na stronie WWW

Nieodłącznym elementem strony internetowej są ciekawe ilustracje do tekstu i galerie zdjęciowe. Co zrobić, żeby publikowane przez nas fotografie spełniały swoje zadanie i przyciągały czytelników? Oto kilka porad.

Zdjęcia na stronie www muszą być przede wszystkim dobrej jakości. Nie mogą znaleźć się na niej fotografie rozmazane, zbyt ciemne lub zbyt jasne oraz źle skadrowane.

Robiąc lub wybiarając zdjęcie na stronę pamiętajmy, żeby było ono ostre, dobrze doświetlone, odpowiednio wykadrowane (nie ucinajmy nikomu czubka głowy, stóp, rąk czy łokci). Bezpieczne jest stosowanie typowych proporcji 4:3, 16:9 lub 1:1.

Warto mieć na uwadze także kompozycję zdjęcia zgodną z zasadą trójpodziału, czyli unikać zdjęć symetrycznych z fotografowanym obiektem na środku. Zdjęcia, na których osoba zwrócona jest w prawą stronę, powinny być wyrównane do lewej strony i odwrotnie, tak żeby pozostawić jej „miejsce do patrzenia.

Publikując zdjęcie na stronie, należy wybrać odpowiedni format pliku. Najczęściej wykorzystywane są pliki graficzne *.png i *.jpg.

Z formatem związany jest rozmiar pliku i jego rozdzielczość. Z reguły pliki *.jpg zajmują mniej miejsca. W przypadku stron internetowych powinniśmy pamiętać, by nie zamieszczać zdjęcia zbyt dużego, ponieważ zajmie ono dużo miejsca na serwerze i w konsekwencji będzie się dłużej wgrywać. Z drugiej strony zdjęcie zbyt małe, o zbyt niskiej rozdzielczości będą miały złą jakość przy powiększaniu. 

Niektóre systemy do zarządzania treścią strony (jak nasz ISP) automatycznie zmniejszają rozmiar zdjęć, które dodajemy do galerii. Trochę inaczej jest w przypadku artykułów w ISP. Tutaj także optymalizujemy zdjęcia pod kątem wyświetlania w Internecie, ale przechowujemy na serwerze również oryginalne pliki, aby można było je udostępnić do pobrania. Zatem optymalna rozdzielczość dodawanego zdjęcia do menedżera plików to około 2000 pikseli przy dłuższym boku. Większe zdjęcia powinniśmy zamieszczać wtedy, gdy chcemy udostępnić je do pobrania np. plakat do wydruku. 

Publikując zdjęcie na stronie, musimy być świadomi, że jest ono utworem w świetle prawa autorskiego. W związku z tym powinniśmy uzyskać zgodę autora na zamieszczene fotografii. Dodatkowo należy podać źródło, z którego pochodzi zdjęcie, oraz imię i nazwisko autora. Wyjątkiem są oczywiście zdjęcia naszego autorstwa oraz takie, do których posiadamy prawa, a także zdjęcia na licencji Creative Commons (do ponownego wykorzystania).

Na dziś to tyle - w następnej części zajmiemy się bliżej prawem autorskim, czyli co i w jaki sposób można publikować w Internecie.