Moduł aktualności - cz. 3

czyli co można wstawić w tekst

W tym artykule dowiesz się jak wstawić różne pliki do tekstu - obraz, plik do pobrania, mp3 oraz film.

Wstawianie plików

Za pomocą przycisku "wstaw plik" możemy do tekstu wstawić zdjęcie oraz pliki do ściągnięcia (w różnych formatach - pliki tekstowe, pdf, obrazy, pliki muzyczne).

Po kliknięciu "wstaw plik" otworzy się okienko wyboru, w które wpisujemy tytuł, pod jakim dany plik będzie zapisany na serwerze oraz wybieramy plik z własnego komputera (co oznacza, że wcześniej musimy ten plik zgrać). W tym miejscu możemy dany plik przypisać do jednej z istniejących kategorii (więcej o kategoriach w następnym artykule). Po załadowaniu zdjęcia klikamy na zielony przycisk "zapisz" i przechodzimy do kolejnego okienka.

Mamy do wyboru trzy opcje: "link do pobrania (tekst)", "link do pobrania (przycisk)" oraz "Obraz". Pierwsze dwie opcje możemy wykorzystać dla każdego rodzaju pliku. Spowodują one wstawienie do tekstu linku, po kliknięciu w który ściągniemy dany plik (może to być link tekstowy lub ładny, zaokrąglony przycisk). Trzecia opcja - obraz - zarezerwowana jest tylko dla plików graficznych i pozwala na wstawienie do tekstu ilustracji.

Po kliknięciu na "obraz" otworzy się kolejne okno, w którym możemy ustalić położenie grafiki względem tekstu (po lewej, wyśrodkowany, po prawej), rozmiar (pokazuje się nam domyślny, ale możemy go zmniejszyć lub zwiększyć pamietając, żeby była zaznaczona opcja "zachowaj proporcje" po prawej stronie). Zaznaczając opcję "możliwość powiększenia" dajemy oglądającemu możliwość powiększenia zdjęcia po kliknięciu (jak działa ta funkcja można sie przekonać po kliknięciu w jedną z wyżej wstawionych grafik). W tym miejscu również możemy dodać opis i autora wstawianej grafiki oraz zmienić ją w hiperłącze przez wpisanie adresu, do którego ma nas zaprowadzić. Zniknie wtedy możliwość powiększenia zdjęcia po kliknięciu.

Wstawione już zdjęcie możemy edytować - zmienić jego rozmiar oraz położenie względem tekstu przy pomocy przycisku symbolizującego obrazek. Po kliknięciu w tą ikonke pojawi się okienko z trzema zakładkami, z których nas najbardziej interesuje zakładka "wygląd".

Tu możemy zmienić ustawienie grafiki względem tekstu, zmienić rozmiar (znów pamietając o proporcjach) oraz odstęp pionowy i poziomy od tekstu a także grubość ramki. Są to opcje rzadko używane, ale warto wiedzieć, gdzie w razie potrzeby ich szukać.

W zakładce "ogólne" możemy zmienić wstawiony obrazek w hiperłącze wpisując odpowiedni adres internetowy.

Jeśli chcemy w polu tekstowym umieścić film, musimy użyć przycisku "wstaw film". Otworzy się wówczas okienko, dzięki któremu możemy wybrać nowy film lub wstawić ten, który dodaliśmy wcześniej.

Jeśli wybierzemy film już dostępny, wystarczy go wybrać i ustawić rozmiar okienka, w którym będzie się on wyświetlał na stronie.

Jeśli chcemy wstawić zupełnie nowy film klikamy "dodaj nowy film". W okienku, któe się otworzy wpisujemy link do filmu - z przyczyn technicznych możliwe jest dodawanie filmów tylko za pośrednictwem serwisów zewnętrznych: YouTube, Vimeo oraz RazemTV. Jeśli z jakichś względów skasujemy później dany film ze strony, link do niego pozostanie na serwerze i będzie dostepny bez konieczności powownego wpisywania linków. 

ISP oferuje jeszcze jedną multimedialną możliwość - dodanie na stronie muzyki gotowej do słuchania. W tym celu musimy skorzystać z przycisku "dodaj plik" a potem wybrać plik muzyczny, koniecznie w formacie mp3. Na stronie taki odtwarzacz wyglądać będzie tak:

Taki odtwarzacz można w kilku słowach opisać, można na jednej stronie umieścić kilka lub kilkanaście takich odtwarzaczy.
 
W kolejnym artykule dowiecie się wszystkiego o menagerze plików oraz multimediach.