Galerie zdjęć

W poprzednich artykułach mieliście okazje zapoznać się z modułem aktualności, ogłoszeniami duszpasterskimi oraz intencjami. Dzisiaj przyszła pora na galerie zdjęciowe.

W ISP mamy możliwość dodania tak naprawdę nieograniczonej liczby zdjęć i galerii. Dzisiaj dowiecie się, jak można do systemu dodawać nowe galerie, edytować już istniejące a także w jaki sposób dodawać je do aktualności.

Po zalogowaniu się do panelu zarządzania wybieramy z menu górnego pozycję „galerie”. Po wejściu w galerie mamy do wyboru dwie lub trzy opcje: „dodaj galerię”, „dodaj kategorię” i „synchronizuj z Picasa”. Ta trzecia opcja pokaże się na tych stronach, które mają podpięte wcześniej stworzone galerie, umieszczone w serwisie Picasa. Nasz system pozwala na synchronizacje z tym serwisem w taki sposób, że użytkownik na stronie nie widzi różnicy między zdjęciami umieszczonymi w Picasie a tymi, znajdującymi się na naszym serwerze.

Poniżej, w lewej kolumnie znajdują się wszystkie istniejące kategorie galerii, natomiast po prawej stronie wyświetlają się konkretne galerie z danej kategorii. Każda z nich opatrzona jest zdjęciem-okładką, tytułem, ilością znajdujących się w niej zdjęć oraz informacją na temat daty publikacji galerii oraz ilości wyświetleń. Galerie domyślnie szeregują się według dat – najnowsze znajdziemy u góry.

Gdy chcemy dodać nową galerię, najpierw musimy przygotować sobie zdjęcia na komputerze. Po kliknięciu w przycisk „dodaj galerię” automatycznie otworzy się nam menadżer plików komputera, z którego wybieramy właściwe pliki. Jednorazowo możemy spokojnie wgrać około 100 plików, natomiast nie polecam tego robić, gdy macie wolno działający Internet. Po wybraniu zdjęć otworzy nam się okno, w którym po lewej stronie znajdują się informacje podstawowe a po prawej poszczególne zdjęcia z danej galerii.

Tytuł” - bez wpisania tytułu galeria się nam nie zapisze. Pod tytułem możemy dodać opis całej galerii, a niżej wybrać kategorię (z już istniejących) oraz ustawić datę. Domyślna data to data stworzenia galerii, którą oczywiście możemy dowolnie modyfikować. Jeszcze niżej znajdują się doskonale znane symbole – zielony ptaszek i oko, za pomocą których możemy naszą galerię zdezaktywować lub sprawić, żeby nie wyświetlała się w głównym katalogu galerii.
Jeśli wyłączymy widoczność galerii w głównym katalogu, będzie ona widoczna tylko i wyłącznie przy tej stronie, aktualności lub artykule, do których ją przypisaliśmy.

Przy każdym dodanym zdjęciu znajdują się cztery symbole. Dzięki nim możemy:

  • ustawić okładkę całego albumu (gwiazdka)
  • obrócić zdjęcie (strzałka)
  • dodać opis do każdego zdjęcia (ołówek)
  • usunąć zdjęcie (kosz na śmieci)

Po dodaniu wybranych zdjęć możemy galerię zapisać. Możemy również użyć przycisku „+ dodaj pliki” i wgrać kolejną partię fotografii. Dodawać zdjęcia można też do już istniejących galerii, co robimy po kliknięciu na tytuł odpowiedniej galerii.

Gdy uzbiera nam się wiele galerii lub już od początku przewidujemy, że będziemy publikować sporo zdjęć, możemy utworzyć kategorie, do których przypiszemy poszczególne galerie w momencie tworzenia lub edytując galerie dodane wcześniej.

Istniejącą już galerię możemy podpiąć pod aktualność. Jak to zrobić przeczytacie tu.